Hem
 Våra tjänster
 Om oss
 Kartor
Kontakt
 Styrdokument
 Folder
 Rapporter
 In English
Landskapsarkeologi,
vad är det? Jo, att urskilja och värdera landskapets alla komponenter som människor givit upphov till, från urgamla forn-
minnen till sentida
kulturlämningar. Och
att sätta in dessa komponenter i sina sammanhang.

Kontaktuppgifter

 

LK Konsult

Lennart Klang
Vattugatan 14
972 39 Luleå

Tel:0706-94 51 97
lennart@landskapsarkeologerna.se 

 

ArcMontana

Lena Berg Nilsson & Ola Nilsson
Njutångers Boda 14
82593 Njutånger

Tel Lena Berg Nilsson: 0702-58 22 98
lena@landskapsarkeologerna.se

Tel Ola Nilsson: 0703-74 25 86
ola@landskapsarkeologerna.se

 

Windelhed Geografi

Bengt Windelhed
Vagnsundavägen 157
760 18 Yxlan

Hem och kontor: 0176–100 31
Mobil: 0706–59 38 17
Bengt@windelhed.nu 

 

R-Info Kultur

Gerhard Flink & Ingela Norlin
Lindhagensgatan 144

112 15 Stockholm

Tel Gerhard Flink: 0707-83 96 75
gerhard@landskapsarkeologerna.se

Tel Ingela Norlin: 0706-59 17 68
ingela@landskapsarkeologerna.se

 

Kulturmark Sune Jönsson

Sune Jönsson
Nybygden 1588

283 91 Osby

Tel: 0479-311 44
Mobil: 0708-63 11 44
668jnsson@telia.com

 

 

 

 

 

Våra företag
LK Konsult
Luleå
Stockholm
Lennart Klang
0706-94 51 97
 
ArcMontana
Hudiksvall
Stockholm
Lena Berg Nilsson
0702-58 22 98
Ola Nilsson
0703-74 25 86
 
Windelhed Geografi
Norrtälje
Bengt Windelhed
0706-59 38 17
 
R-Info Kultur
Stockholm
Älvdalen
Gerhard Flink
0707-83 96 75
Ingela Norlin
0706-59 17 68
 
Kulturmark
Sune Jönsson
Osby
Sune Jönsson
0708-63 11 44
 
2018-12-16
En kyrkstad och en tillönskan om God Jul
och ett Gott Nytt År!...
2018-07-02
Norrbotniabanan och arkeologi
Många nyupptäckta fornminnen...
2018-06-15
Nasafjäll i fokus
Silvergruvor på Nasafjäll startade på 1630-talet och är numera en miljö av kulturhistoriskt riksintresse....
2017-12-19
Några sommarens och höstens uppdrag
och en julhälsning...
2017-05-05
Gamla och nya arkeologiska uppdrag
I Sverige och världen i övrigt...
Nyhetsarkiv »